doc. RNDr. Vojtech Bálint, CSc. ocenený pri príležitosti 70. výročia založenia UNIZA

Dekan FPEDAS prof. Poliak odovzdal na slávnostnom zasadnutí Vedeckej rady pri príležitosti 70. výročia založenia Žilinskej univerzity v Žiline a Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov pamätné medaile a ocenil tak dlhoročných spolupracovníkov, ktorí pre našu fakultu znamenajú veľký prínos. Jedným z ocenených bol aj náš bývalý kolega a dlhoročný vedúci katedry doc. RNDr. Vojtech Bálint, CSc.  Srdečne gratulujeme!

Stručne zo životopisu: Po ukončení univerzitného štúdia v Košiciach nastúpil od 1.10. 1969 do 30.8.1971 na Katedru matematiky Strojní fakulty ČVUT v Prahe. Odtiaľ prešiel do Žiliny na Katedru matematiky a deskriptívnej geometrie Stavebnej fakulty Vysokej školy dopravnej (dnešná Žilinská univerzita v Žiline), kde pracoval do konca školského roka 1993/94. V septembri 1994 nastúpil na katedru matematiky na FPEDAS, kde pôsobil po celý zvyšok svojej pedagogickej kariéry. V rokoch 1998 až 2016 bol vedúcim Katedry kvantitatívnych metód a hospodárskej informatiky.

Je autorom viac ako 150 prác z rôznych oblastí matematiky, obzvlášť z diskrétnej geometrie a aplikovanej matematiky. Neskôr sa v publikáciách venoval hlavne vyučovaniu matematiky na technických školách, kde navrhoval liečbu najrôznejších neduhov školstva. S obrovským nasadením sa venoval výchove matematických talentov. V roku 2001 bol ministrom školstva menovaný predsedom Slovenskej komisie matematickej olympiády, kde ako vedúci slovenskej delegácie 11-krát viedol družstvá Slovenska na medzinárodnej matematickej olympiáde.

V roku 2017 odišiel do zaslúženého dôchodku, ale aj naďalej zostal verný matematike, pričom sa vo svojej vedeckej činnosti zameriava hlavne na históriu matematiky.

Ešte raz gratulujeme!